Implanty

Uśmiech o jakim marzsz

Implanty

Implantologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii, która pozwala na uzupełnianie wszelkich ubytków w uzębieniu, od pojedynczych zębów, po skomplikowane przypadki. Odbudowa uzębienia odbywa się za pomocą implantów, stanowiących niewielkie tytanowe śruby, zastępujące korzenie zębowe. Implantologia stomatologiczna pozwala na osiągnięcie trwałego i estetycznego efektu, a także na poprawę zaburzonej mechaniki narządu żucia.
Co to jest implant?
Implantami nazywane są elementy, które stanowią zamiennik naturalnego uzębienia, utraconego na skutek próchnicy, choroby przyzębia lub poważnego urazu. Implant to część sztuczna, która zastępuje korzeń, wprowadzony do kości szczęki bądź żuchwy w czasie zabiegu chirurgiczno-implantologicznego, odbywającego się w znieczuleniu miejscowym. Po wkręceniu implantu-tytanowej śruby i odczekaniu okresu niezbędnego do wygojenia, w implanty są następnie wkładane specjalne łączniki, stanowiące elementy imitujące naturalne, oszlifowane zęby. Dopiero na nich są umieszczane „korony”, czyli sztuczne uzębienie.

W jakich przypadkach stosujemy implanty?

Implanty zębów są wszczepianie głównie w sytuacjach, kiedy dochodzi do utraty naturalnego uzębienia (na skutek próchnicy, chorób przyzębia, urazu, itp.). Implantologia pozwala na obudowę uzębienia nawet u osób, które przybyły paradontozę, by móc odtworzyć prawidłowo funkcjonujące zęby. Zastosowanie implantów pozwala nie tylko na przywrócenie pięknego, zdrowego uśmiechu, ale zapobiega również bezpowrotnemu zanikowi kości, który u wielu pacjentów ma miejsce po usunięciu stałych zębów.

Proces leczenia:
1. Wymagane badania
Aby przystąpić do zabiegu wszczepienia implantów, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu leczenia, a także wykonanie niezbędnych badań. Przede wszystkim należy ocenić stan jamy ustnej pacjenta i wykonać precyzyjną diagnostykę. Do tego celu wykorzystywana jest stożkowa tomografia komputerowa (radiologiczne badanie trójwymiarowe), która pozwala na przeprowadzenie symulacji zakładania implantów zębowych. Dodatkowo zaleca się wykonanie: morfologii, OB, czasu krwawienia oraz czasu krzepnięcia krwi.
2. Przygotowanie do zabiegu
Zabieg wszczepienia implantów nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed zabiegiem implantologicznym zaleca się jedynie wykonanie kompleksowej higieny jamy ustnej. Można również zjeść lekki posiłek.
3. Przebieg zabiegu
Przed rozpoczęciem zabiegu wszczepienia implantów zębowych, pacjent zostaje ubrany w specjalne sterylne ubranie, a następnie poddany znieczuleniu miejscowemu. Zabieg implantologiczny jest wykonywany w warunkach pełnej sterylności i aseptyki. Wszczepienie implantów polega na przygotowaniu precyzyjnego miejsca pod wszczep, a następnie na wprowadzeniu tytanowych śrub do kości szczęki bądź żuchwy. Sam zabieg trwa około dwudziestu-trzydziestu minut, a pacjent nie doświadcza żadnych dolegliwości bólowych.
4. Wskazania pozabiegowe
W pierwszych dniach po zabiegu wszczepienia implantów zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, zwłaszcza intensywnego uprawiania sportu (przez miesiąc od wykonania zabiegu). Okres gojenia zazwyczaj trwa od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie nie należy również korzystać z sauny i solarium.
Bezpośrednio po zabiegu można zrobić zimny okład z lodu, a w przypadku pojawienia się bólu zastosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. Jeść oraz pić można dopiero po całkowitym odzyskaniu czucia w znieczulonej okolicy. Przez pierwsze dni po wszczepieniu implantów nie należy palić papierosów ani spożywać napojów alkoholowych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów są: zespoły zmniejszonej odporności, nowotwory w czasie chemioterapii, zaburzenia psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie sterydami. Ponadto istnieją także przeciwwskazania miejscowe, które ocenia specjalista implantolog. Implanty zębowe nie powinny być wszczepianie nałogowym palaczom oraz osobom z chorobą alkoholową.

Korzyści

Główne korzyści płynące z zabiegu wszczepienia implantów zębowych to przede wszystkim:
trwałe, estetyczne oraz mocowane na stałe uzębienie,
możliwość uzupełnienia brakujących pojedynczych zębów lub całego uzębienia,
niezawodna ochrona przed zanikiem kości,
odtworzenie naturalnych funkcji żucia,
możliwość spożywania zróżnicowanych pokarmów bez ograniczeń,
wysoki poziom komfortu dla pacjenta, bez obawy, iż ktoś rozpozna uzupełnienia odbudowane na implantach.

Zrób świetne pierwsze wrażenie poprzez piękny uśmiech

Umów teraz wizytę!